foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Nasz Facebook

 

Od 20 maja do 25 maja gościliśmy w naszej szkole 20 uczniów ze szkoły partnerskiej Realschule Gaggenau. Było to kolejne spotkanie w ramach partnerstwa szkół, które istnieje już od 1997 roku.
Nasze koleżanki i koledzy z Gaggenau przybyli do nas pod opieką Pana dyrektora Realschule Axela Zerrera i dwojga nauczycieli Pani Esther Wickersheimer i Pana Konrada Fischera.
W czasie tej wizyty niemieccy uczniowie mieszkali w domach swoich polskich partnerów, których w ubiegłym roku gościli u siebie w Gaggenau.
W Sieradzu niemieccy goście zostali tradycyjnie już powitani przez Prezydenta Sieradza Pana Pawła Osiewałę, który wręczył im powitalne upominki. Następnie cała grupa odbyła spacer ulicami naszego miasta, poznając najpiękniejsze i historyczne zakątki. Po Bazylice Mniejszej oprowadzał ich osobiście ks. infułat Marian Bronikowski, od którego również otrzymali drobne upominki. Przewodnikiem po naszym mieście był Pan Krzysztof Klimas, który od wielu lat patronował tej wymianie. Popołudnia nasi goście spędzali razem z rodzinami swoich polskich partnerów. Gospodarze dzięki uprzejmości i współpracy swoich rodziców zagwarantowali gościom miło spędzony wspólnie czas, podczas którego nie zabrakło wypadów do kina, galerii, wycieczek i wspólnego grillowania.


Kolejnym punktem programu była wspólna wycieczka do Wieliczki połączona ze zwiedzaniem kopalni soli i wizyta w Krakowie. Nie odstraszyła nas deszczowa pogoda i udało nam się zwiedzić Wawel. Na pocieszenie po niesprzyjającej aurze udaliśmy się do Galerii Krakowskiej, gdzie zakupami poprawiliśmy sobie nastroje.
Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w naszej szkole, uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, a następnie  w spotkaniu całej grupy. Podczas tych zajęć wspólnie tworzyliśmy plansze dokumentujące nasze spotkania, bawiliśmy się podczas quizów i uczyliśmy zabawy z kubkami do piosenki „Cup song”.
Po wspólnym obiedzie nasi goście wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów. Podczas pożegnania nie zabrakło wzruszeń i łez, ale pocieszamy się zaplanowaną już wizytą w przyszłym roku w Gaggenau. Gospodarzem i organizatorem naszego spotkania w Sieradzu była pani dyrektor Helena Rajewska, a wspierali ją w tym nauczyciele języka niemieckiego Pani Sylwia Pachulska-Wojnowicz i Pan Jacek Jurek oraz Rada Rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, ich Rodzicom i zapraszamy następców za rok do Gaggenau.
Wymiana ta była możliwa dzięki dofinansowaniu z projektu "Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

 

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.