foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jeżeli uważacie się za prawdziwych fanów Harry’ego Pottera lub więcej za prawdziwych Potterheadów to śmiało wstąpcie do Harry Potterowego Konkursu Czytelniczego!

Konkurs odbędzie się 5 CZERWCA 2019r. Pytania do konkursu dotyczyć będą pierwszej części sagi J.K.Rowling, czyli Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Radzimy się dobrze przygotować, wskoczyć do Hogwart Expressu i porwać się w niesamowitą podróż. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas 4/8.

Regulamin konkursu:

 1. Zgłoszenia w bibliotece do dnia 31 maja
 2. Pytania testowe będą dotyczyć treści książki
 3. Czas pisania testu 45 minut
 4. Ogłoszenie wyników 7 czerwca

 

Biblioteka szkolna w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego zorganizowała konkurs – „Zawody, które widzę z okien mojej szkoły”. Konkurs adresowany do uczniów klas IV,V i  VI, był próbą poetyckiego wyrażenia skojarzeń dotyczących zawodów, których przedstawicieli można zauważyć przy pracy z okien szkoły. Uczniowie w wierszach śmiało i z poczuciem humoru wyrazili swoje rozproszone myśli o różnych profesjach. Z całą pewnością wymagało to pomysłowości, zarówno od najmłodszych uczestników konkursu, jak i najstarszych.

Jury konkursowe w składzie: p. Jolanta Jachowicz i p. Dorota Lasota, po analizie i ocenie zgłoszonych do konkursu wierszy, postanowiło przyznać nagrodę główną – Zuzannie Pokornowskiej z klasy 6e, natomiast wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy 4b: Adrian Mikołajczyk i Filip Weszczak.

W dniu 27 marca 2019r. uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali z rąk p. dyr. Heleny Rajewskiej nagrody i podziękowania.

Wszystkim gratulujemy!

28.02.2019 w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu odbył się konkurs powiatowy w ramach II etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” objętego honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej i Instytutu Książki. Celem konkursu jest promowanie: czytelnictwa, edukacja, kulturalna rozrywka, integracja międzypokoleniowa, mądre spędzanie czasu wolnego, szacunek, odpowiedzialność.
Uczniowie naszej szkoły: Iga Jadwiszczak kl.VID, Franciszek Gajda kl. VB, Oliwier Szcześ kl.VA wygrali eliminacje powiatowe w swojej grupie wiekowej i zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. Gabriela Nowak z kl. IVD i Michał Bobrowski z kl. IIC zajęli drugie miejsce wśród klas I-IV. Gratulujemy i trzymamy kciuki za etap wojewódzki.

„Dywizjonizm – metoda i technika malarska zapoczątkowana przez malarzy impresjonistów, polegająca na malowaniu małymi, oddzielnymi plamami, stosowana w celu oddania bogactwa wrażeń barwnych. Drobne, nieregularne plamki czystych farb – bez mieszania farb na palecie, nakładane krótkimi dotknięciami pędzla, oglądane z pewnej odległości w procesie widzenia łączyły się w jednolite płaszczyzny barwne. Pozwalało to na osiągnięcie znacznej świetlistości i intensywności koloru. Powstanie metody dywizjonizmu wiąże się z artystycznymi poszukiwaniami Claude'a Moneta”.

Prace plastyczne uczniów naszej szkoły, to taka mała próba zmierzenia się z techniką malarską impresjonistów. Wystawę prac można oglądać w dniach od 11 marca - 9 kwietnia 2019 r. w bibliotece szkolnej (s.237).

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy.

31 stycznia odbyły się szkolne eliminacje do ogólnopolskiego konkursu czytelniczego "Wielka Liga Czytelnicza", w których wzięło udział 10 uczniów.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Michał Bobrowski kl. IIc, Maja Leginowicz kl. IIIa, Gariela Nowak kl. IVd, Oliwier Szcześ kl.Va, Franciszek Gajda kl. Vb, Iga Jadwiszczak kl.VId.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za etap powiatowy.

Secesyjna biżuteria
Wystawa prac plastycznych gimnazjalistów

 Secesyjna biżuteria - nawiązuje w swej stylistyce do świata roślin i zwierząt. Płynne linie, asymetria, subtelna pastelowa kolorystyka, inspiracje sztuką japońską, ale też elementy geometryczne to wszystko wprowadza nas w bajkowo - mistyczny świat. Bez wątpienia jest to biżuteria romantyczna.
Projekty secesyjnej biżuterii prezentuje obecna wystawa prac plastycznych gimnazjalistów.
Prace wykonane pod kierunkiem p. Anny Bielewskiej można oglądać w bibliotece szkolnej (s.237) w dniach od 8 stycznia – 9 lutego 2019 r.

Zapraszam do obejrzenia wystawy.

Czytaj więcej: Secesyjna biżuteria - wystawa prac plastycznych gimnazjalistów

W dniu 28 listopada 2018r. uczniowie z klasy 3d gimnazjum uczestniczyli w konferencji zatytułowanej - „BYĆ KOBIETĄ” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną . Impreza odbyła się w Teatrze Miejskim w Sieradzu.
Młodzież mogła podziwiać musical pt. Portret Kobiecy w wykonaniu Zespołu Inicjatyw Twórczych przy II LO im. St. Żeromskiego w Sieradzu, pod kierunkiem Doroty Błaszczyk, Anny Szwankowskiej i Agaty Janiak.
Następnie uczniowie wysłuchali wykładu - Sebastiana Skrobisza - Równość czy nierówność szans – czy płeć ma znaczenie w szkole. Dr Jacek Cheda wystąpił z wykładem - Kobieta we współczesnym świecie – prawa kobiet od teorii do praktyki.
Pierwszą części konferencji, zamknęło uroczyste rozdanie nagród uczniom z różnych szkół powiatu sieradzkiego, którzy wzięli udział w konkursie kaligraficznym – Zapomniana sztuka pięknego pisania zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu.

 

Tradycyjnie w październiku  obchodzony  jest Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych brzmiało - „Książka to przyszłość”.
W ramach obchodów w/w święta biblioteka szkolna:

 1. Ogłosiła konkurs poetycki - „Każdy ma prawo marzyć inaczej”, skierowany do uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum. Celem konkursu jest promocja  twórczości poetyckiej uczniów naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie.
 2. W Galerii w bibliotece, przygotowano wystawę prac plastycznych gimnazjalistów pt.: „Graficzny świat”,  którą można było podziwiać do 19 października 2018r.
 3. „Co nowego na naszych półkach”

Czytaj więcej: Międzynarodowy  Miesiąc  Bibliotek  Szkolnych

W „Galerii w bibliotece”  co dwa miesiące wystawiane są prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Wszystkie prezentowane prace powstały na lekcjach plastyki pod kierunkiem p. Anny Bielewskiej. Cykl rozpoczęła wystawa  zatytułowana – „Graficzny świat”.

Kolejna, to zabawa młodzieży z dziełami renesansowego mistrza - Leonarda da Vinci.
Mona Lisa i Dama z gronostajem wykonane zgodnie z wyobraźnią i fantazją uczniów, w żartobliwej, pełnej współczesnych odniesień formie, nadały znanym dziełom nowy, lekki kształt.

Ekspozycję prac  można oglądać w dniach od 5 listopada - 19 grudnia 2018 r. w bibliotece szkolnej (s.237) oraz na korytarzu przy sali 59.

Czytaj więcej: Leonardo da Vinci - DZIEŁA ARTYSTY W NOWEJ ODSŁONIE

 1. Ewa Nowak – Bardzo Biała Wrona
  Książka uhonorowana Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2009
 1. Ewa Nowak – Grzywa
  Książka dla wszystkich, którzy kochają konie. I dla tych, którzy chcieliby je lepiej poznać, ale nadal nie wiedzą od czego zacząć.
 1. Ewa Nowak – Zerwij z nią!
  Poruszająca opowieść o miłości i akceptacji.
 1. Jostein Gaarder – Tajemnice Bożego Narodzenia
  Ciepła, magiczna i prawdziwie świąteczna książka.
 1. Barbara Ciwoniuk – Własny pokój
  Powieść o niełatwym, szybkim dorastaniu. O sile przyjaźni i dawaniu szansy tym, którym nikt jej nie daje.
 1. Hilary Freeman – Lepiej nie pytaj
  Lepiej nie pytaj, bo nie zawsze odpowiedź jest taka, jakiej oczekujesz. Książka wciąga i porywa.
 1. Laura Ellen Kennedy – Dziewczyna z sąsiedztwa
  To historia o miłości i przyjaźni.
 1. Kate Brian – Chłopak na Gwiazdkę
  Historia rozgrywająca się w magicznym czasie prezentów i dobrych wróżb.
 1. Eric Lindstrom – Do zobaczenia nigdy
  Wzruszająca i szczera opowieść o przyjaźni, dorastaniu i tolerancji.
 1. Emery Lors – Poczatek mnie i ciebie
  Historia o odnajdywaniu własnej tożsamości i podnoszeniu się z tragedii.
 1. John Green – Żółwie aż do końca
  Powieść o rodzinie, przyjaźni, miłości i pokonywaniu przeciwności losu.
 1. Tammy Robinson – Normalni inaczej
  To magiczna opowieść o ludzkich sercach.
 1. James Patterson, Emily Raymond – First Love
  Wzruszająca słodko – gorzka opowieść o życiu, stracie i niesamowitej sile pierwszej miłości.
 1. Kertin Gier – Czerwień rubinu t.1; Błękit szafiru t.2; Zieleń szmaragdu t.3
  Romantyczna, inteligentna i zabawna seria autorki Trylogii Snów Silver!
 1. Krzysztof Piskorski – Krawędź czasu
  Emocjonująca, wyrafinowana powieść jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia.
 1. Andrzej Sapkowski – Szpony i Kły. Opowieść z wiedźmińskiego świata
  Jedenaście najlepszych opowieści o  Wiedźminie nagrodzonych w konkursie literackim.
 1. Wojciech Zembaty – Koniec pieśni
  Dwa światy. I jeden przedmiot, który zdecyduje o ich losach.

Prawdopodobnie jedna z najlepszych powieści fantasy 2011 roku

 1. Eoin Colfer – Artemis Fowl. Fortel wróżki
  Fantasy, magia wspomagana supertechnologią.
 1. George R.R. Martin – Rycerz Siedmiu Królestw
  Trzy historie ze świata „Gry o tron”.
 1. Peadar O’guilin – The Call. Inwazja
  Książka irlandzkiego pisarza, dla którego inspiracją są krajobrazy Irlandii i celtycka mitologia.

 

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.