foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Nasz Facebook

 

Dnia 27 października 2017 roku w dżdżyste i chłodne przedpołudnie uczniowie klasy VIC wybrali się na wycieczkę do Kalinowej. Pomysł wycieczki zrodził się na spotkaniu z rodzicami, kiedy to pani J. Dudkowska zaproponowała plan wyjazdu. Jako że cel wyprawy wiąże się bezpośrednio z programem poznawania zabytków naszej Małej Ojczyzny, wszyscy chętnie zgodzili się na obejrzenie słynnego dworu Łubieńskich. Na miejscu okazało się, że dwór ma niesamowitą historię, którą naprawdę warto poznać. Początki budowli sięgają roku 1630. Już w 1633 roku została tu wystawiona komedia dworska Z chłopa król, która była jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, sztuką teatralną wystawioną na dworze prywatnym. Nimbem tajemnicy owiana jest również historia związana z poetą Adamem Asnykiem, który w Kalinowej przeżył swoją pierwszą młodzieńczą miłość.

Ciekawą opowieść uczniowie usłyszeli przy tzw. Dworku Moniuszki. Według legendy w nim najczęściej przebywał kompozytor, który akcję swojej opery narodowej Straszny dwór umiejscowił właśnie w Kalinowskim pałacu.
Niezwykle interesująca jest również historia miejscowego kościoła, ale o niej nic nie powiemy, zapraszając na wycieczkę do niedalekiej Kalinowej.
Podziękowania składamy panu Zbigniewowi Ciszewiczowi, który był naszym przewodnikiem i pozwolił przenieść się w odległe czasy naszej Małej Ojczyzny.

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.