foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Nasz Facebook

 

W dniach 20 – 22 kwietnia cztery klasy: 7b, 7f, 7 h oraz 8 b pod opieką polonistek: p. Iwony Nowocień i p. Urszuli Michalskiej przyłączyły się do akcji ŻONKILE upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to coroczna akcja społeczno - edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych pamięci o powstaniu, obejrzeli film  ”Muranów - Dzielnica Północna”, a następnie samodzielnie wykonali papierowe żonkile. Są one symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie.  

Dlaczego właśnie żonkile upamiętniają powstanie? Otóż, jeden z ocalałych z getta - Marek Edelman (ostatni przywódca powstania) w kolejne rocznice jego wybuchu otrzymywał od anonimowego nadawcy bukiet żonkili. Kwiaty trafiały do niego zawsze, bez względu na to, gdzie się znajdował. M. Edelman składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.  

Powstanie w getcie wybuchło w dniu żydowskiego święta Pesach, czyli Święta Wolności upamiętniającego wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. 19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego likwidacji. Zaskoczył ich wtedy zbrojny opór żydowskich bojowników. Powstanie trwało niecały miesiąc. 16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę, czym zaznaczyli stłumienie powstania.

Tegoroczna akcja Żonkili z motywem przewodnim „Miłość” odbywa się w szczególnym czasie. W naszej części kontynentu znów giną ludzie. W Ukrainie  mordowani są dzieci, kobiety i mężczyźni. Niech udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości będzie formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie. Chcemy solidaryzować się z Ukraińcami, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.