14 grudnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja przedstawienia bożonarodzeniowego pt. „Puk, puk, puk.. - otwórzcie drzwi, otwórzcie serca”  dla nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Tytuł nawiązuje do pastorałki z repertuaru „Arki Noego”, która znalazła się w scenariuszu jasełek. Uczniowie mogli zapoznać się ze spektaklem następnego dnia, tj. 15 grudnia.

Widowisko ukazywało historię wędrówki Jezusa i Maryi do Betlejem, bezowocnego szukania noclegu i wreszcie przyjścia na świat Jezusa w żłobie. W ciemności i wśród zimowego wichru kilkakrotnie słyszeliśmy pukanie do różnych drzwi – z prośbą o przyjęcie na nocleg. Jednak drzwi nie otworzył nikt i wszyscy odmówili pomocy. Tak było kiedyś, a jak wygląda Boże Narodzenie dziś? I tutaj przenieśliśmy się do czasów współczesnych. Znaleźliśmy się na ulicy, tętniącej życiem, z wystawami sklepowymi i świątecznymi zakupami, z zabieganymi ludźmi i reporterem zbierającym materiał na temat, czym dla współczesnego człowieka są święta Bożego Narodzenia.

Scena uliczna przedzielana była sytuacjami domowymi z życia wziętymi. W jednym mieszkaniu dziewczynki ubierające choinkę otworzyły drzwi bezdomnemu, ale nie zaprosiły go do środka. W drugiej żona czekająca z wieczerzą na męża oznajmia mu, że jest w ciąży. Ale ta informacja, zamiast cieszyć, staje się przyczyną konfliktu między małżonkami. Dopiero po głębokim przemyśleniu mąż wraca do żony z choinką, by prosić o przebaczenie. Wspomina  zapachy i smaki świąt z  dzieciństwa. Dowiaduje się wtedy, że będzie wspaniałym ojcem, w co nigdy nie wątpiła żona.  Na znak pojednania małżonkowie wybierają się na Wigilię do teściowej, a później na pasterkę.

Scena kończąca rozgrywa się przy żłobku. Wybrzmiewają   wówczas słowa interpretacji Bożego  Narodzenia, że mogą  one oznaczać  narodziny nowego, lepszego człowieka.   A życzenia składane są  przez Józefa i Maryję.

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.