foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Nasz Facebook

 

            W dniach 16 - 17 września klasy 7 f oraz 7 h wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Na ten wyjazd, zaplanowany jeszcze przed pandemią, czekaliśmy prawie dwa lata.
            Pierwszego dnia wycieczki przez 3 godziny zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej na nocleg. Po obiadokolacji wyruszyliśmy jeszcze na wieczorny spacer do położonego w górze kompleksu klasztornego nazywanego „Polską Jerozolimą”.
            Z kolei drugi dzień wycieczki był poświęcony zwiedzaniu zabytków Krakowa. Rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego, gdzie przywitała nas pani przewodnik. Po rozdaniu uczniom zestawów słuchawkowych weszliśmy do katedry, w której podziwialiśmy gotycką nawę główną oraz renesansowe i barokowe kaplice boczne. Następnie pani przewodnik poprowadziła nas do podziemi, gdzie znajdują się sarkofagi polskich królów, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, gen. Władysława Sikorskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Krypta Wieszczów. Po podziemiach przyszedł czas na wieżę ze słynnym Dzwonem Zygmunta. Przed wejściem do wieży poznaliśmy prawdziwego dzwonnika katedralnego, który mieszka na Wzgórzu Wawelskim. Po zejściu z wieży odwiedziliśmy Muzeum Katedralne. Ostatnim wawelskim punktem programu był dziedziniec Zamku Królewskiego, po czym udaliśmy się do Smoczej Jamy i pod rzeźbę smoka.
            Następnie spacerkiem ruszyliśmy Plantami w kierunku ul. Franciszkańskiej (ze słynnym Oknem Papieskim). Po drodze obejrzeliśmy jeszcze gotyckie Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W końcu dotarliśmy do Rynku Głównego, gdzie obejrzeliśmy wieżę ratuszową, Sukiennice i kościół św. Wojciecha, po czym weszliśmy do kościoła Mariackiego. Tam mogliśmy podziwiać niedawno odrestaurowany słynny ołtarz Wita Stwosza.
Ostatni punkt programu wycieczki to spacer Drogą Królewską w kierunku Barbakanu. Po drodze zobaczyliśmy kamienicę Jana Matejki i jego pomnik oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.
Po 5 - godzinnym zwiedzaniu Krakowa mogliśmy wreszcie chwilkę odpocząć w Rynku, zanim ruszyliśmy w drogę powrotną do Sieradza.
Choć wycieczka miała bardzo napięty program i pogoda nas nie rozpieszczała, na pewno była wspaniałą lekcją historii i długo będziemy ją wspominali.

 

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.