foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Nasz Facebook

 

Wymiana młodzieży 2022

Szkoła Podstawowa Nr 10 w Sieradzu i Realschule w Gaggenau

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią nareszcie doszła do skutku wizyta naszych uczniów Wieczorem 25.09.2022 dwudziestu naszych uczniów pod opieką Pani Dyrektor Heleny Rajewskiej, Pani Sylwii Pachulskiej-Wojnowicz i Pana Jacka Jurka wyruszyło w podróż do partnerskiego miasta Sieradza do Gaggenau w Niemczech.


W godzinach przedpołudniowych 26.09.2022 dotarliśmy szczęśliwie do Gaggenau, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez Dyrektora Realschule Pana Axela Zerrera, Pana Konrada Fischera i naszych niemieckich partnerów. Poznaliśmy swoich niemieckich partnerów i partnerki. Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się z naszymi nowymi koleżankami i kolegami do ich domów.  Popołudnie spędziliśmy odwiedzając doroczny jarmark w Gaggenau.

Dzień 27.09.2022 był dniem oficjalnego powitania naszej grupy przez Nadburmistrza Gaggenau Pana Christopha Florusa. W ratuszu wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy krótki wykład o historii i teraźniejszości Gaggeanu, które niedawno obchodziło 100. rocznicę nadania praw miejskich. Popołudnie i wieczór spędziliśmy z naszymi niemieckim partnerami i ich rodzinami na wspólnych grach, spacerach, zwiedzaniu Muzeum Unimoga, rozmowach a nawet wyjazdach do Baden-Baden i Karlsruhe czy wspólnym pieczeniu ciasteczek.

Dzień 28.09.2022 był bardzo wyczekiwany, gdyż udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do największego w Niemczech parku rozrywki, Europa Parku w Rust. Na 95 hektarach znajduje się 18 krain tematycznych,
w większości związanych z europejskimi krajami i regionami. Są to między innymi Niemcy, Anglia, Francja, Grecja, Holandia, Włochy, Austria, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Region Skandynawii, Zaczarowany Las, Hiszpania, Irlandia, Baśniowy Las Braci Grimm i Islandia. W parku jest aż 13 rollercoasterów, 9 typowo wodnych przejażdżek, a także wiele innych ekscytujących atrakcji -  w tym mnóstwo pokazów.  Spędziliśmy tam fantastyczny dzień, zjeżdżając wszystkimi dostępnymi rollercoasterami i aktywnie korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji.

Następnego dnia udaliśmy się do stolicy Badenii-Wirtembergii, do Stuttgartu, gdzie znajduje się muzeum Mercedes-Benza.  Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy udostępnione tam eksponaty, począwszy
od pierwszych automobili a skończywszy na najnowszych modelach e-aut. Również wystawy, które się tam znajdują, dały nam wiele informacji na temat rozwoju przemysłowego i kulturowego współczesnej Europy,
i zmian zachodzących w niej. Mercedes-Benz jest bardzo ważny dla Badenii-Wirtembergii, gdyż jest największym pracodawcą w tym Landzie i najbardziej rozpoznawalną marką niemieckich samochodów.

Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w szkole naszych partnerów, uczestnicząc w ich zajęciach. Niektórzy z nas byli na matematyce, inni na j. angielskim, wychowaniu fizycznym, plastyce lub wiedzy
o społeczeństwie. Mieliśmy również okazję zwiedzić szkołę i porównać  realia naszej szkoły ze szkołą niemiecką, czyli organizację zajęć, wyposażenie szkoły i jej charakter. I zupełnie nie mamy się czego wstydzić, gdy chodzi o naszą szkołę.
Po zajęciach zjedliśmy na terenie szkoły wspólny posiłek i nadszedł czas pożegnania. Były łzy wzruszenia
i żalu, że wspólny tydzień minął tak szybko. Ustaliliśmy, że rewizyta naszych niemieckich partnerów odbędzie się w maju przyszłego roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich postawę i zaangażowanie, ich Rodzicom za wsparcie i zaufanie, i mamy nadzieję na równie owocną współpracę w maju.

Wymiana ta była możliwa dzięki dofinansowaniu z projektu "Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - Deutsch-Polnisches Jugendwerk”.

 

Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu Rights Reserved.